Akwarele klasyczne vs. akwarele anilinowe!

Czy wiesz czym się różnią od siebie akwarele anilinowe od klasycznych? Na pierwszy rzut oka klasyczne akwarele są nie do odróżnienia od akwareli anilinowych. Jednak przetestowaliśmy te dwa popularne media artystyczne i napisaliśmy krótki artykuł o ich różnych właściwościach i zastosowaniach.


 

 



Oba rodzaje farb są na bazie wody, ale akwarele anilinowe są często uważane za łatwiejszą i tańszą alternatywę klasycznej akwareli, która jest bardziej odpowiednia dla doświadczonych artystów. Są także podobne do akwareli pod względem składników. Zauważalna jest jednak różnica w ilości zawartego pigmentu, która w farbach akwarelowych jest znacznie mniejsza niż w farbach anilinowych. Dlatego też akwarele anilinowe mają znacznie większe krycie niż klasyczne akwarele, natomiast są mniej trwałe. 



Eva Špírková


 

Akwarele można podzielić na dwie grupy. Na akwarele dla osób zaawansowanych ( typowo artystyczne ) oraz na akwarele szkolne, które są odpowiednie dla dzieci z dwóch prostych powodów. Zestawy akwarelowe z tabletkami o średnicy 3 cm mają większą powierzchnię, co ułatwia dzieciom korzystanie z nich. Kolejną zaletą jest to, że ich paleta zawiera kilka różnych kolorów i nie zawiera ich odcieni, co ma miejsce w przypadku klasycznej akwareli lub akwareli w krążkach. Rozbudowana kolorystyka zestawu można znacznie utrudniać małym dzieciom zrozumienie schematów kolorystycznych.

 



3.png 4.jpg 



Do akwareli polecamy stosować grubszy papier, np. blok Pop Aquarell. Papiery o wyższej gramaturze lepiej przyjmą większą ilość wody, co w technice akwareli jest niezwykle istotne. Akwarele anilinowe, znane również jako „Anilinky”, tworzą bogatszy i bardziej promienny ślad niż klasyczne akwarele. Pierwotnie zawierały toksyczną płynną anilinę, od której pochodzi nazwa tego medium, przez co były mniej popularne wśród użytkowników. Dzięki postępowi technologicznemu w tych farbach nie ma już aniliny. Jednak ich specyficzne właściwości pozostają niezmienione. Można ich użyć nie tylko do malowania na papierze o większej gramaturze, jak w przypadku klasycznej akwareli, ale także do kolorowania fotografii, malowania na różnych przedmiotach, czy ozdabiania pisanek.

 





 

Na koniec podziel się z nami swoim doświadczeniem!. Wolisz akwarele klasyczne, czy akwarele anilinowe? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach poniżej.

Zobacz pozostałe wpisy