Czarne i kolorowe tusze KOH-I-NOOR

Wielu z nas zapoznało się z obrazami wykonanymi za pomocą tuszu indyjskiego na lekcjach plastyki w szkole podstawowej lub średniej. Za pomocą tej techniki nawet dzieci mogą stworzyć obraz o wysokich walorach estetycznych. Nie oznacza to jednak, że tusz indyjski powinien być traktowany wyłącznie jako medium dla młodych artystów. Jest to głównie zawiesina koloru czarnego, która w zależności od składu dzieli się na różne rodzaje. Jedno pozostaje jednak pewne – im wyższa jakość, tym bogatszy kolor, który po wyschnięciu staje się trwały.2.jpg

 

Zanim w XIX wieku w pełni uruchomiono produkcję barwników przetworzonych chemicznie i wzrosła gama kolorystyczna tuszy, były one produkowane wyłącznie z barwników naturalnych. W dokumentach historycznych odnajdujemy odcienie atramentu od brązowego, czerwonobrązowego do szarego i czarnego, które jednak nie były tak trwałe i mogły prowadzić do pogorszenia jakości lub nawet zniszczenia dzieła.

Ta technika może być stosowana w kilku obszarach. Możemy tworzyć rysunki, obrazy, kaligrafię lub wykorzystać je w reprodukcji grafiki. Tusz można nakładać piórem lub pędzlem, w zależności od tego, czy chcemy uzyskać efekt liniowy, czy tonalny.

 

Oprócz profesjonalnych narzędzi przeznaczonych do pracy z tuszem, można użyć drewnianego patyczka z odpowiednio ściętą końcówką. Tak było w przeszłości, kiedy spora ilość akcesoriów nie była jeszcze dostępna.

Jean-Honoré FragonardCzy wiesz ?
 

-Jest kilku artystów, którzy eksperymentują z tkaniną lub ludzkimi włosami nasączonymi tuszem

-W niektórych krajach, zwłaszcza w Japonii, Chinach i Korei, nadal podtrzymuje się naukę kaligrafii


 

Aby stworzyć kaligrafię na najwyższym poziomie, warto używać trwałych tuszy indyjskich, ale jeśli dopiero zaczynasz, wypróbuj jeden z tuszów artystycznych, które znajdziesz w e-sklepie Koh-I-Noor. 

 

Kolejną techniką, która na pewno Ci się spodoba, jest grafika liniowa lub rysowanie linii. Uchwyt ze stalówkami lub długopis wystarczy, aby nauczyć się podstawowych zasad rysowania kreski. Jeśli jesteś kompletnym początkującym lepiej najpierw naszkicuj motyw ołówkiem. Wypróbuj także kilka pierwszych pociągnięć z boku kartki, aby dowiedzieć się jak przechylić pióro lub jak mocno go naciskać podczas rysowania.77.jpg
88.jpg

Mikoláš Aleš

 

Pamiętaj, że rysowanie linii, podobnie jak kaligrafia, to technika oparta na cierpliwości i staranności. Poprzez regularne treningi możesz osiągnąć poziom genialnego czeskiego artysty Mikoláš Aleš, a także wielu innych wielkich artystów. Rysunki liniowe znajdziemy w dziełach Leonarda da Vinci, Michała Anioła Buonarrotiego, Rembrandta van Rijna, Honoré Daumiera czy Vincenta van Gogha, Williama Blake'a, a także Vincenta Aubreya.aaa.jpg

Franz Kline

 

Można również zastosować technikę o nazwie Ink wash. Jest to bardzo popularna technika malarska polegająca na rozcieńczeniu tuszu wodą i tonowaniu obrazu. Za pomocą tuszu indyjskiego można oczywiście stworzyć obraz w prawdziwym tego słowa znaczeniu, jak robili to Richard Diebenkorn czy Franz Kline, co przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom abstrakcji. Nawet dzisiaj możemy znaleźć artystów, którzy wolą rysować lub malować tuszem indyjskim, a ich portfolio zawiera kilka prac stworzonych przez to medium sztuki. Jednym z nich jest czeski artysta Josef Zlamal, którego prace zdecydowanie warto zobaczyć.12.jpgTusze techniczne i artystyczne można znaleźć w sklepie internetowym Koh-I-Noor. Atramenty techniczne są odpowiednie dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym medium. Przeznaczone są bardziej do malowania hobbystycznego gdyż nie nadają się np. do długopisów technicznych. Można je kupić w zestawie sześciu lub dziesięciu sztuk, a oprócz klasycznej czerni również wypróbować te kolorowe.

Zobacz pozostałe wpisy