Czy podobają Ci się akwarele?

Akwarele od jakiegoś czasu uważana jest za jedną z najatrakcyjniejszych, niestety również za jedną z trudniejszych technik malarskich i nawet najbardziej doświadczeni artyści podchodzą do niej z wielkim szacunkiem. Jest niezwykle swobodna, lekka, ale jednocześnie nieprzewidywalna w trakcie tworzenia. Farby akwarelowe cechuje niezwykła spontaniczność, która zachwyca i przyciąga wielu artystów.



  


Większość z nas miała już styczność z tworzeniem „delikatnych” obrazów w dzieciństwie i być może ta technika nadal stanowi ulubioną. Jednak prawdopodobnie twórczość dziecięca nie była w pełni akwarelową, a obrazy stworzone były za pomocą akwareli szkolnej, która uważana jest za prostszą i tańszą odmianę akwareli.
Sama nazwa "akwarele" została oparta na kompozycji kolorów, których odstawowym składnikiem jest woda (aqua), zawierająca między innymi wysokiej jakości pigment, miód i gumę arabską. Akwarele dostępne są w postaci suchych kostek lub w postaci bardziej płynnej, która umieszczona jest w tubkach. Farby dostępne są w gotowych zestawach dostosowanych kolorystycznie do tematyki ( pejzaż lub portret ) bądź można kupić je na sztuki. 



  


 

Czy wiedziałeś, że...


 

- Korzenie tej techniki sięgają czasów paleolitycznej Europy, okresu malowideł jaskiniowych.

- Są również informacje na temat stosowania farb wodnych w Starożytnym Egipcie, kiedy to Egipcjanie używali tych farb do pisania i malowania na papirusach, a nawet do ozdabiania grobowców i przestrzeni publicznych.

- Podobną tradycję akwarelową mają również Chiny, gdzie technika ta była używana do malowania na jedwabiu.

- Albrecht Dürer był pierwszym wielkim znanym artystą, który wykorzystał technikę akwareli do stworzenia swoich arcydzieł.



Albrecht Dürer




Największy rozkwit akwareli miał miejsce w XVIII wieku, kiedy angielscy malarze krajobrazu, tacy jak Joseph Mallord William Turner czy Richard Parkes Bonington, wypromowali ją do rangi pełnoprawnego medium i przedstawili reszcie świata. 



2.png  3.png  


     

Joseph Mallord William Turner



Richard Parkes Bonington



Akwarele można wykorzystać i użyć na wiele różnych sposobów, czego przykładem jest twórczość Lény Brauner. 



    

Léna Brauner



W gronie naszych polskich artystów znajduje się przede wszystkim wybitna twórczość Grzegorza Wróbla ( Grzegorz Wróbel akwarele ), którego profile można znaleźć nie tylko na facebooku, ale również na Instagramie. 



 

  


Grzegorz Wróbel


 

Zachęcamy Was aby zapoznać się także z obrazami Zbigniewa Szczepanka, który w prosty sposób wspaniale potrafi uchwycić subtelność pejzażu.




  

Zbigniew Szczepanek



Niepodważalnym jednak ekspertem od portretu jest chiński artysta J.Hunsung Watercolor. Jego pełne życia i energiczne kolorystycznie prace znajdziecie na facebooku, jak i na instagramie pod tą samą nazwą.



     


 J.Hunsung Watercolor.




Podoba Wam się to medium? W nadchodzących tygodniach podzielimy się z Wami drugą częścią tego artykułu, aby pomóc Wam w dobraniu odpowiednich akwareli, papierów i pędzli. Porozmawiamy o intensywności koloru oraz o innych niezbędnych informacjach, które powinny pomóc we własnej, akwarelowej twórczości.

Zobacz pozostałe wpisy