„Dla mnie sztuka jest sposobem na życie” • Nesibe Biçici

Najważniejszą cechą hiperrealistycznego artysty jest prawidłowe patrzenie i umiejętność patrzenia” – mówi Nesibe Biçici, artystka z Turcji, której prace na Instagramie przykuły nasz wzrok. Jej rysunki zapierają dech w piersiach. Sposób, w jaki działa Nesibe, może wydawać się czasochłonny, ale wyniki są tego warte.




 

Czy pamiętasz swoje początki w sztukach wizualnych?
 

Tak pamiętam. Moja przygoda zaczęła się w wieku trzech lat. Już w młodym wieku fascynowałam się rysowaniem obrazków i była to jedyna czynność, przy której spędzałam czas. Później, w szkole podstawowej, moi nauczyciele matematyki i angielskiego odkryli, że bardzo interesuje mnie rysowanie i malowanie i że mam do tego talent.


 


 

Ten obraz zdobył I miejsce w konkursie malarskim w szkole podstawowej. Pamiętam, że chciałem ściągnąć wokół siebie wszystkich, nawet gości, którzy przyszli do naszego domu. Miałam introwertyczne dzieciństwo i rysowanie przedmiotów, ludzi i roślin było dla mnie największym źródłem rozrywki.


Uczyłaś się w szkole artystycznej, czy sam rozwijałaś swój talent?

Moja własna nauka rozpoczęła się w bardzo młodym wieku, ale nauczyłam się profesjonalnych technik i metod w Liceum Sztuk Plastycznych. Kiedy byłam w liceum, regularnie chodziłam na wystawy dwa razy w roku. Mimo, że chodziłam do Liceum Sztuk Plastycznych, rozwój mojego talentu zawdzięczam właściwie własnym działaniom. Zrobiłam wiele prac i poświęciłam się odkrywaniu siebie, jednocześnie próbując różnych rzeczy.



3.png


 

Nesibe, pracujesz jako nauczycielka sztuki, czy możesz nam powiedzieć, czego dokładnie uczysz?

 

Tak, udzielam korepetycji jako nauczycielka plastyki. To, czego na początku uczyłam każdego z moich uczniów, to kolory. Bo myślę, że jest to najbardziej podstawowa rzecz, którą należy wiedzieć, aby poprawnie zobaczyć szczegóły na zdjęciu. Czasami myślę, że jeśli chcę narysować rzeczy, które widzę podczas spaceru, zadaję sobie pytanie, w jaki sposób mogę uzyskać najdokładniejszy wynik, mieszając kolory. Bardzo ważne jest, aby się do tego przyzwyczaić. Dodatkowo uczę perspektywy, miary, światła, równowagi, cienia, kompozycji. Poza tym moim drugim obowiązkiem jest organizowanie programu nauczania zgodnie z wiekiem, poziomem umiejętności i dynamiką rozwoju moich uczniów oraz zachęcanie ich do badań, myślenia i tworzenia. 




 

Czy sztuka jest dla Ciebie bardziej pracą czy hobby?

 

Dla mnie sztuka to sposób na życie, sposób wyrażania siebie, praca i hobby, z których nie będę chciała zrezygnować nigdy w życiu. Dla przykładu, tak jak skóra pokrywająca szkielet sprawia, że ​​wyglądamy pięknie i różnimy się od wszystkich innych, tak dla mnie oznacza to coś ściśle związanego ze sztuką. W rezultacie, chociaż wszyscy ludzie mają struktury szkieletowe, to co czyni ich wyjątkowymi i pięknymi jest skóra, która pokrywa ich ciało, ale nikt nie żyje w świadomości tej estetyki. To jest dla mnie sztuka. Dlatego wartość i znaczenie sztuki jest dla mnie bardzo ważne i jest to uczucie, które bardzo trudno opisać.
 

Od jak dawna zajmujesz się hiperrealizmem i dlaczego wybrałaś ten konkretny kierunek artystyczny?
 

Myślę, że artysta musi najpierw zrozumieć realizm aby malować abstrakcyjnie, więc realizm zawsze przyciągał moją uwagę i tak pracuję od kilku lat.



    


 

Jaka jest Twoim zdaniem najważniejsza umiejętność dla artysty tworzącego hiperrealistyczne obrazy?
 

Moim zdaniem najważniejszą cechą artysty hiperrealistycznego jest prawidłowe widzenie i umiejętność patrzenia, prawidłowe widzenie kolorów i detali oraz oddanie ich takimi, jakimi są, czyni obraz realistycznym.

Czy masz ulubionego artystę hiperrealistycznego, który jest dla ciebie wzorem do naśladowania?
 

Z podziwem śledzę tureckiego malarza Tanera Ceylana, jego niepowtarzalny styl i hiperrealistyczne obrazy są dość niezwykłe. W pracach malarskich olejnych śledzę z podziwem Bülent Bulduk. Bardzo skutecznie posługuje się techniką szpatułki. Na koniec nie powinniśmy zapominać o pani Rükiye, która zrobiła na mnie wrażenie swoimi pracami. Detale i subtelności w akwarelach Rükiye Garip bardzo dobrze odzwierciedlają hiperrealizm.




 

Ile średnio godzin spędzasz na tworzeniu jednego ze swoich dzieł?

 

Czas potrzebny na wykonanie pracy zależy całkowicie od mojego nastroju, czasami zajmuje to 7-8 godzin, czasami może potrwać kilka tygodni.




 

Co najbardziej inspiruje Cię do tworzenia?

 

 

Podróże to jedna z rzeczy, które najbardziej mnie inspirują w moich oryginalnych rysunkach. Podczas moich podróży fotografuję to, co kocham - starszych ludzi, przestarzałe przedmioty i historyczne miejsca To właśnie to robi na mnie wrażenie. Później wykorzystuje te zdjęcia do rysowania. Poza tym to, co oglądam i czytam w książkach, również może inspirować.

Na przykład podczas mojej ostatniej podróży łańcuchy przed zrujnowanym budynkiem wyglądały dla mnie całkiem nieźle i chciałam je namalować akwarelą. Poniżej zdjęcie rysunku.




 

Czy masz jakieś ulubione produkty Koh-i-noor, które poleciłabyś innym?

 

Jako ktoś, kto próbował wielu przyborów artystycznych, polecam węgiel. Jest niezwykle zadowalający pod względem miękkości i intensywności. Idealny do profesjonalnych rysunków. Poza tym gęstość pigmentu w suchych pastelach jest bardzo dobra w porównaniu do wielu marek.

 

Wolisz tworzyć wizerunki zwierząt, czy wolisz ludzi?

 

To dla mnie bardzo trudne pytanie. Mogę powiedzieć, że jeśli mam rysować ołówkiem, wolę rysować zwierzęta, ale jeśli mam rysować ludzi, lubię rysować je kolorami. To wszystko zależy od osobistych preferencji i tak właśnie lubię pracować.
 

 

11.png


 

A co myślisz o sztuce abstrakcyjnej? Czy kiedykolwiek próbowałeś tworzyć w ten sposób?

 

Tworzenie sztuki abstrakcyjnej to psucie tego, co jest dla mnie idealne i odpowiednie. Aby to zakłócić musimy najpierw nauczyć się tego, co jest słuszne, a mianowicie rzeczywistości, a ja jestem na etapie uczenia się wszystkiego w tej chwili. Nie miałam zbyt wiele pracy zawodowej w dziedzinie sztuki abstrakcyjnej, ale być może spróbuję w przyszłości.

 

Rysować czy malować?

 

Jeszcze nie zdecydowałam, która technika bardziej mi się podoba, jestem w trakcie odnajdywania się w większych technikach, ale gdybym miała wybierać, wybrałabym farbę olejną. Uwielbiam efekt malarstwa olejnego. Ponieważ farba olejna wysycha później niż inne farby, daje mi to możliwość poprawienia pomyłek, a próba znalezienia najbliższego koloru mojemu rysunkowi poprzez zmieszanie wielu innych daje mi bardzo pozytywne odczucia.




 

Masz marzenie dotyczące sztuki, które chciałabyś spełnić?

 

Chcę całkowicie przeplatać swoje życie ze sztuką. Chcę tworzyć kolekcje, otwierać wystawy osobiste i pokazywać ludziom moje prace jedna po drugiej. Marzę o otwarciu dużej pracowni, w której mogłabym tworzyć obrazy i rzeźby oraz odkrywać potencjalne talenty w dziedzinie sztuki i docierać do szerszych rzesz studenckich.

 

Czy można gdzieś zobaczyć swoje obrazy na żywo?

 

Mam kilka specjalnych kolekcji dla moich klientów w Turcji, a zwłaszcza za granicą (USA i Wielka Brytania). Jednak w tej chwili nie posiadam żadnej pracy, która byłaby aktywnie wystawiana.



    


 

Jakie masz plany na 2022 rok?

 

Chcę stworzyć trwały styl w moich pracach. Próbuję odkryć, w której z technik mogę odnieść większy sukces. Następnie chcę stworzyć coś oryginalnego, mój element rozpoznawczy dla tej techniki. Tworzenie prac, które w pełni mnie odzwierciedlają i tworzenie bardziej udanych prac to jeden z priorytetów w moim życiu.

Poza tym chcę zaoszczędzić trochę pieniędzy i otworzyć duży warsztat. Z powodu braku miejsca nie mogę pracować w różnych kierunkach i nie mam odpowiedniego środowiska pracy na bardzo duże dzieła. Na przykład chcę tworzyć duże rzeźby lub bardzo duże obrazy.

 

Trzymamy kciuki, dziękuję Nesibe!

Zobacz pozostałe wpisy