Październik się już rozpoczął. Wyzwanie Inktoberowe trwa, a my dzisiaj zmieniamy technikę tuszu na farby do tkanin. Tym razem skupimy się jednak bardziej na technice i działaniu niż prezentowaniu samego produktu, chociaż jest on niezwykle istotny. Tym produktem są farby do tkanin Rosa, które w ostatnim czasie pojawiły się w naszej ofercie, a tematem dzisiejszego tutorialu jest sympatyczny nietoperz.
Aby wykonać takiego nietoperza lub jakiegokolwiek innego warto przygotować odpowiednie produkty, które znacznie ułatwią nam pracę. Osobom, które lubią rysować samodzielnie do wykonania szkicu proponujemy użyć zwykłej kredki o jasnym odcieniu. Osobom mniej zaawansowanych sugerujemy odkalkować wzór.
My w dzisiejszym tutorialu użyjemy kredki Polycolor w cielistym odcieniu. Można śmiało skopiować wzór bądź stworzyć własny.
Po wykonaniu szkicu przystępujemy do malowania. Zaczynamy od zapełnienia na szaro powierzchni głowy i brzuszka. Omijamy oczy oraz okolice noska i ust. Następnie używamy koloru czarnego i zakrywamy resztę postaci wraz ze skrzydłami.
Malując farbami Rosa można używać farby bezpośrednio ze słoiczka bądź też wyłożyć na plastikową paletę i zmieszać kolory ze sobą. Do rozcieńczania farb można używać wody, jednak należy pamiętać aby nie dodawać jej za dużo ponieważ farba może stać się zbyt rzadka na pokrycie tkaniny. Farby do tkanin Rosa posiadają odpowiednią konsystencję do malowania bez rozcieńczania. Natomiast podczas malowania drobnych detali dodatek wody sprawi, że farba lepiej rozprowadzi się po tkaninie i zostawi gładkie krawędzie.
Kolejnym krokiem jest cieniowanie. Malując farbami do tkanin Rosa jest to możliwe, wystarczy cieniować kolory gdy są świeżo nałożone na tkaninę. Łatwiej wtedy blendują się ze sobą i pozostawiają bardziej gładkie przejścia. W przypadku nietoperza cieniujemy brzuszek z resztą ciała - szary z czarnym - w kierunku od góry do dołu. Czarny kolor nakładamy delikatnie na szary. Im bardziej kończymy pociągnięcie pędzla tym delikatniej dociskamy włosiem do tkaniny. W ten sposób tworzymy odpowiedni gradient.
Następnie zajmujemy się detalami. Czarnym kolorem zaznaczamy otwarte usta omijając przy tym język, który będzie w innym kolorze. Następnie kolorem cielistym wypełniamy gałki oczne.
Gałki oczne można cieniować dodając różowego w dolnej części. Kolorem różowym również wypełniamy obszar języka. Malujemy także linie na skrzydłach aby wyglądały bardziej dwuwymiarowo. Można tego dokonać kolorem różowym bądź cielistym aby dobrze kontrastowały z ciemnym kolorem czerni.
Na sam koniec malujemy kropeczki w oczach i tworzymy czernią kontury tak, aby oczy odznaczały się od całej reszty. Zaznaczamy delikatnie bielą połysk na nosku i to wszystko!
Teraz należy jedynie utrwalić wzór na tkaninie. W przypadku farb Rosa aby utrwalić farby, należy prasować tkaninę przez 5 minut. Jeżeli prasowanie jest niemożliwe można wstawić do piekarnika na 20 minut do temperatury 120 C. Po utrwalaniu odczekać 48 godzin przed ewentualnym praniem. Malowane tkaniny pierzemy ręcznie w temperaturze 30 stopni.