Historia kultowych ołówków grafitowych KOH-I-NOOR

W dzisiejszych czasach ołówek to bardzo powszechny przedmiot codziennego użytku, który można kupić praktycznie wszędzie. Jego historia jest pisana w KOH-I-NOOR HARDTMUTH od ponad 130 lat. W tym artykule prześledzimy produkcję medium, które zostało wynalezione i wyprodukowane przez rodzinę Hardtmuth. 
 

Dzięki wysiłkom rodziny Hardtmuth zmierzającym do przekształcenia brzydkich, niepraktycznych i drogich narzędzi do rysowania w ołówek, który wiernie służyłby użytkownikowi, ołówek KOH-I-NOOR z biegiem czasu stał się kultowym produktem na całym świecie. Żaden inny konkurencyjny produkt nie może pochwalić się tak wieloma prestiżowymi nagrodami na światowych wystawach jak ołówek KOH-I-NOOR. Jego nazwa pochodzi od największego na świecie diamentu, który jest obecnie częścią brytyjskich klejnotów koronnych. 

Czy wiesz?
 

 

-Wprowadzając oryginalne technologie i unowocześniając produkcję ołówków drewnianych, rodzina Hardtmuth dosłownie rozpoczęła ołówkową rewolucję.

-Firma była także twórcą ołówków mechanicznych, przyczyniła się do udoskonalenia produkcji gumy i wielu innych unikalnych wynalazków.

-Unikalny system gradacji wynaleziony przez Franza Hardtmutha jest nadal używany na całym świecie.

-Dziennie w KOH-I-NOOR jest produkowanych 500 000 ołówków.

-W przypadku wielu unikalnych produktów te same procesy technologiczne pozostają niezmienne od dziesięcioleci.
 

 

 


  

Oprócz wynalezienia idealnego ołówka, który dziś zna cały świat, rodzina Hardtmuth przyczyniła się również do innowacji technologicznych w nowoczesnej produkcji ołówków w latach 80-tych, a Franz Hardtmuth kierował jej rozwojem wraz z zespołem doświadczonych chemików. Innym ciekawym faktem jest to, że Franz wprowadził 21-stopniowy system znakowania gradacji dla rdzeni grafitowych, który jest nadal używany przez większość producentów ołówków na całym świecie. Zdefiniował w sumie 8 rodzajów ołówków miękkich i twardych, dwa średnio twarde i jeden typ naturalnego grafitu. Oznaczył miękkie od B do 8B, przy czym 8B jest najdelikatniejszym, a oznaczenie 9B dotyczy grafitu naturalnego. Oznaczenia gradacji twardych opierały się na tej samej zasadzie, co gradacje miękkie, tylko z literą H. Później szereg gradacji H - H8 rozszerzono o H9 i H10. Typ środkowy nazywał się HB i był połączeniem dwóch poprzedzających ołówków w danej gradacji. Specjalna gradacja miała ołówek stenograficzny, który służył np. do sporządzania protokołów ze spotkań i był oznaczony literą F. Według osobistych notatek Franza Hardtmutha, oznaczenie ołówków literą H pochodzi od nazwiska rodowego Hardtmuth, B oznacza Budweis, czyli Budziejowice w języku czeskim, a F odnosi się do jego imienia Franz.
 

A co z kultowym ołówkiem 1500?


 

Ołówek oznaczony 1500 był największym posunięciem marketingowym Franza. W drugiej połowie lat 80-tych zakończył proces unowocześniania produkcji ołówków drewnianych na maszynach jednofunkcyjnych oraz proces unowocześniania produkcji ołówków grafitowych. Dzięki temu był w stanie wyprodukować masowo 17 różnych gradacji o ściśle określonych parametrach. Kultowy ołówek owinięty żółtym lakierem nazwał numerem 1500, który był numerem seryjnym ołówków. Nazwa powstała głównie od żółtego diamentu KOH-I-NOOR. W 1888 roku w bezprecedensowy sposób wprowadził ten ołówek na rynek. Nie zaoferował najpierw niższej ceny, którą mógł następnie podnieść, ale ustalił cenę prawie 3 razy wyższą niż inni sprzedawcy. Ta taktyka sprawdziła się na rynku i ten żółty diament zyskał światową sławę w bardzo krótkim czasie.


 

Ołówek grafitowy jest nadal produkowany w tej samej formie i jest jednym z najbardziej niezawodnym i najlepiej sprzedającym się medium do rysowania.

Wytrzymuje warunki, w których inne artykuły papiernicze nie spełniają swojej funkcji. Nie przeszkadza mu upał, o ile się go celowo nie podpali, nie przeszkadza mu zimno, pisze nawet przy zerowej temperaturze. Jest ekologiczny, ponieważ jest wykonany z naturalnych materiałów i łatwo poddaje się recyklingowi, a co najważniejsze, uszczęśliwia tysiące kreatywnych dusz na całym świecie.
 

Więcej w naszym sklepie:


 

W naszym asortymencie dzielimy ołówki na kilka kategorii, w zależności od ich zastosowania. W naszym e-sklepie znajdziesz kategorię ołówków odpowiednią dla doświadczonych rysowników, stolarzy, ale także dla wszystkich uczniów. Nie można przegapić kultowych ołówków 1500, ołówków 1900 czy ołówków Progresso. Wszystkie inne rodzaje ołówków, takie jak kolekcja kredek MAGIC z trójkolorowym rdzeniem, znajdziesz w dziale kredek.

Zobacz pozostałe wpisy