Inspiracja dla miłośników pisaków i cienkopisów!

Miłośnicy pisaków i cienkopisów strzeżcie się! W poniższym artykule znajdziecie wiele inspiracji płynących od doświadczonych czeskich artystów, którzy używają tych narzędzi artystycznych do tworzenia niesamowitych arcydzieł. 
 

 W ostatnim czasie naszą uwagę przyciągnęło dwóch czeskich artystów i postanowiliśmy ich zaprezentować. Pierwsza to artystka, zawsze w dobrym nastroju, Vendula Tylová.
 

Ze sztuką zapoznała się w młodym wieku, ale zawsze była samoukiem i dopiero dwa lata temu zaczęła bardziej skupiać się na swojej artystycznej pracy, co z pewnością nie umniejsza jakości jej portfolio.    Lubi tworzyć za pomocą ołówków, kredek, pisaków, a także nie boi się malować farbami akrylowymi na płótnie. Znakiem rozpoznawczym jej twórczości są kontrastujące rysunki postaci ludzkich, głównie kobiet, wykonane czarnymi cienkopisami i pisakami, zazwyczaj uzupełniane elementami złota lub czerwieni. Postacie ludzkie często łączy również z motywami naturalnymi, geometrią czy typografią.    „Inspiracja zwykle przychodzi do mnie naturalnie, czerpię ją z wielu źródeł, głównie z własnego wnętrza, ale także ze świata zewnętrznego” – opisuje Vendula. Ponieważ jest bardzo wrażliwą osobą, sztuka pomaga jej radzić sobie z emocjami i przekazywać je widzom poprzez swoją pracę. „Cieszę się, że nie tworzę tylko zwykłych obrazów, ale także coś, co skłania do zastanowienia się nad przesłaniem dzieła, a przynajmniej mam nadzieję, że tak jest to odbierane. Sztuka sama w sobie jest emocją” – mówi Vendula.    Drugim artystą, który zwrócił naszą uwagę jest Pavel Císař. Znał markę KOH-I-NOOR, zanim odkrył w sobie zdolności artystyczne. Pavel pochodzi z rodziny malarzy i jest świetnym eksperymentatorem z wieloletnim doświadczeniem w różnych technikach od rysunku piórkiem po malarstwo olejne. W swojej karierze artystycznej próbował różnych stylów, ale ostatecznie poświęcił się abstrakcji.

„Zacząłem od rysowania w szkolnej ławce jako dziecko” – mówi z uśmiechem. „Moimi pierwszymi obrazami były głównie martwe natury lub pejzaże, do których z czasem zacząłem dodawać własne pomysły, aż nagle nie miało to nic wspólnego z pejzażami czy martwą naturą. Wtedy odkryłem sztukę abstrakcyjną”.    


 

W ostatnich latach zajmuje się obrazami olejnymi, rysunkami piórem, ale głównie akwarelą. Odkrycie swojego charakterystycznego stylu artystycznego Pavel zawdzięcza swojemu kotu Samowi.

„Szukałem mediów i materiałów, które byłyby łatwe do czyszczenia i nie zamieniłyby rudego kota we flaminga” – mówi Pavel. „Wyobraź sobie tą katastrofę gdy farby olejne są wszędzie i zastanawiasz się, jak usuniesz z kota farby, które posiadają gwarancję trwałości na 50 lat” – śmieje się.

Poza akwarelami, tuszami i farbami olejnymi, w swojej pracy używa również ołówków Versatil, akwareli i kredek, głównie Progresso, co można zaobserwować na Instagramie. „Niedawno odkryłem techniczne cienkopisy KOH-I-NOOR i od tego czasu nie potrafię się z nimi rozstać!”     

 

Obrazy Venduli Tylová i Pavel Císař są niezwykle inspirujące! Zachęcamy aby zapoznać się z ich twórczością w mediach społecznościowych, dzieła te są zdecydowanie warte obejrzenia! A Wy co tworzycie? Prześlijcie nam zdjęcia na nasze social media! Jedno z Was może zostać kolejnym inspirującym artystą, o którym wspomnimy w kolejnych artykułach!Zobacz pozostałe wpisy