Lubicie kredki? A może jesteście zwolennikami kredek akwarelowych? Są również tacy artyści, którzy lubią łączyć oba media i dziś właśnie mamy dla Was notatkę o tym, jak rysować kredkami klasycznymi i łączyć je z akwarelowymi. W tym celu skupimy się na dwóch mediach - kredkach Polycolor oraz kredkach Mondeluz. Zanim jednak zaczniemy kolorować, należy wykonać dokładny szkic. Można do tego użyć klasycznego ołówka, bądź jednego z naszych precyzyjnych ołówków automatycznych. My zajmiemy się wizerunkiem ptaka, ale Wy możecie podjąć inny temat.
Do wykonania pracy będzie nam również potrzebny odpowiedni papier. Należy pamiętać, że przy użytkowaniu farb akwarelowych lub kredek akwarelowych powinno się wybierać papiery pod akwarele o gramaturze od 250 g. Takie papiery nie wymagają napinania, procesu dość uciążliwego i zabierającego czas. Ponadto papiery o wyższej gramaturze lepiej chłoną wodę i nie marszczą się.
Po wykonaniu szkicu warto usunąć nadmiar ołówka gumką chlebową tak, aby go całkowicie nie wymazać, ale uzyskać delikatne linie wytyczne. Następnie rozpoczynamy kolorowanie tła za pomocą kredek akwarelowych. Niebo kolorujemy kilkoma odcieniami błękitu. Te kolory po rozmyciu wodą zmieszają się i uzyskamy dzięki temu nowy odcień.
Należy pamiętać, że intensywne kolory uzyskamy w miejscach, w których pozostawiliśmy dużą ilość pigmentu. Tam, gdzie kolor położony jest delikatnie, uzyskamy tonacje bardziej delikatne i mniej intensywne.
Do rozmywania wodą używamy pędzelka do akwareli, bądź pędzla o włosiu syntetycznym, miękkim. Grubość pędzelka dobieramy do powierzchni, którą malujemy. Jeśli mamy duże powierzchnie wybieramy grubszy pędzel, a do mniejszych warto użyć cienkiego pędzelka, który będzie bardziej precyzyjny.
Gdy tło mamy przygotowane, przechodzimy do kolorowania elementów pierwszoplanowych. Zaczynamy od jasnych i czystych kolorów. W naszym przypadku jest to żółty. Intensywność koloru uzyskamy za pomocą intensyfikacji docisku grafitu. Używamy kredki akwarelowej gdyż po rozmyciu pigmentu będą stanowić świetny podkład pod kredki klasyczne. Ponad to bezpieczniej jest używać kredek akwarelowych pod kredki klasyczne, a nie na odwrót. Postępując odwrotnie należy mieć na uwadze wiele czynników, jak na przykład wodoodporność kredek klasycznych, których używamy. W tym przypadku kredki Polycolor nadadzą się idealnie, ponieważ są wodoodpornie, natomiast problemem może być widoczność efektów akwarelowych. Kredki klasyczne z zasady są bardziej intensywne wizualnie. Technika akwarelowa jest delikatną i subtelną. Stąd też w połączeniu z kredkami klasycznymi, lepiej będzie nadawać się na podkład kolorystyczny lub tło.
Kolorujemy ptaka nakładając kolejno barwy. Jeden obok drugiego lub jeden na drugi. W tym celu należy zaobserwować jak są one umieszczone na zdjęciu, z którego korzystamy. Następnie kolory te rozmywamy za pomocą wody z pędzelkiem. Należy uważać aby kolory rozmywać w ich własnej przestrzeni. Jeżeli wyraźnie widzimy granice między poszczególnymi kolorami, należy potraktować je jako osobne powierzchnie i do każdej z nich mieć czysty pędzelek.
Mając przygotowany podkład możemy zacząć rysować kredkami klasycznymi. My użyjemy w tym celu kredek Polycolor. Nakładamy je w tradycyjny sposób na wcześniej utworzony podkład kolorystyczny. Pamiętajmy, żeby nakładać kredki gdy warstwy akwarelowe dokładnie wyschną.
Kolorowanie powinno odbywać się warstwami. Zaczynamy od nakładania jasnych kolorów, a potem stopniowo przyciemniamy mocniejszymi barwami. Jeżeli mamy ochotę możemy połączyć kredki Polycolor z kredkami Mondeluz, ale tym razem na sucho, bez rozmywania grafitu wodą. W takiej formie kredki połączą się niezależnie od kolejności w jakiej będziemy je nakładać. Dodatkowo kredki Mondeluz zawierają bardzo dużą ilość pigmentu i stanowią świetne uzupełnienie kredek Polycolor.
Warto również wiedzieć, że kredki Polycolor stanowią idealne medium służące nie tylko do wykańczania rysunków akwarelowych, ale także zabezpieczają wcześniej położone warstwy akwarelowe, ponieważ same są wodoodporne, a także światłotrwałe.
Skończoną pracę należy zabezpieczyć fiksatywą. Do tego typu prac polecamy naszą fiksatywę ART, która posiada filtr UV i przeznaczona jest do utrwalania obrazów stworzonych różnymi technikami.
Mamy nadzieję, że dzisiejszy post okazał się dla Was przydatny. Życzymy kreatywności i sukcesów w tworzeniu!