Poprzednim razem pisaliśmy o kredkach bezdrzewnych Progresso, a dzisiaj chcemy skupić się bardziej na wersji akwarelowej tych kredek, która oferuje bardzo dużą gamę kolorystyczną i stanowi świetną alternatywę dla kredek Mondeluz. Te, jak wiemy, mają postać klasycznych kredek - cienkich grafitów otulonych drewnianym trzonem. W przypadku kredek Progresso otrzymujemy o wiele więcej.
Kredki Progresso oferujemy w metalowych opakowaniach. Podczas gdy klasyczne Progresso dostępne są w zestawach maksymalnie do 24 sztuk, w przypadku akwarelowej wersji tych kredek możemy otrzymać zestaw liczący nawet 48 kolorów. To znacznie mniej niż w przypadku kredek Mondeluz, jednak jest to wystarczająca gama kolorystyczna aby stworzyć pracę o walorach artystycznych. Kredki te świetnie sprawdzą się nie tylko w portretach, ale również posłużą do malowania i rysowania martwej natury, a także pejzażu. Ich piękna gama kolorystyczna z pewnością zachęci niejednego artystę do rysowania, ale w przypadku kredek Progresso nie chodzi tylko o kolory.
Kredki te charakteryzują się bardzo miękkim grafitem o wysokiej rozpuszczalności. Grafity bardzo dobrze ulegają rozmyciu na papierze gładkim, jak i z fakturą. Jednak dla zapewnienia idealnego efektu gładkiej plamy barwnej sugerujemy używać papieru akwarelowego o gramaturze 250 gram lub więcej, o gładkiej powierzchni. W tym przypadku można sięgnąć na przykład po szkicownik Art Aquarell, który zapewnia oba wymogi.
Do rozmywania kredek akwarelowych warto użyć pędzelków z naturalnego włosia, przeznaczonych do techniki akwarelowej, jednak włosie syntetyczne o miękkim charakterze będzie idealnym i tańszym rozwiązaniem, szczególnie dla osób początkujących.
Kredki Progresso są kredkami bezdrzewnymi, w związku z tym przewyższają kredki klasyczne grubością grafitu, a także w zakresie ich zastosowania. Kredki Progresso Aquarell to sam grafit zabezpieczony warstwą lakieru, dzięki temu dłużej się zużywa i można stosować go również na duże powierzchnie - szybciej je wypełni niż klasyczna kredka.
Kredki te są precyzyjne, więc można je również użyć do tradycyjnego rysunku na małych powierzchniach. Bardzo dobrze się je temperuje. Niezależnie od temperówki grafity nie łamią się, choć kredki te są bardziej wrażliwe na upadek niż klasyczne. Dodatkowo tego typu grafity podczas temperowania tworzą barwny proszek, który można rozdrobnić za pomocą moździerza lub innego narzędzia ( choć nie jest to konieczne ), a następnie rozetrzeć za pomocą wiszera, tym samym uzyskując kolorystyczną plamę barwną. Pozyskany proszek można także rozmyć za pomocą pędzelka i wody, traktując obierki jako akwarelowy proszek.
Wszystkie zestawy dostępne są w kasetkach metalowych. Zestawy liczą po 12, 24, 36 i 48 sztuk. Naturalnie do takiego zestawu można dołączyć zwijane etui i wybrać się z kredkami w plener.
Jak posługiwać się kredkami akwarelowymi?
- Można nakładać jeden kolor, rozmyć go za pomocą pędzelka z wodą, poczekać aż warstwa wyschnie i w ten sposób nakładać następne.
- Można nałożyć klika kolorów na raz na siebie, a następnie je rozmyć. Ta metoda sprawdza się gdy chcemy uzyskać kolor którego nie ma w zestawie.
- Można łączyć technikę malowaną z rysowaną. Technikę rysowaną stosujemy po wyschnięciu warstw malowanych.
- Można nakładać jeden obok drugiego a następnie oba rozmyć, tworząc pomiędzy nimi ładny gradient kolorystyczny. W tym przypadku rozmywanie powinno się rozpocząć od jaśniejszego koloru, przechodząc stopniowo ku ciemniejszemu.
Kredki akwarelowe Progresso dają bardzo ładne efekty akwarelowe. Posiadają wyraźną kolorystykę i stanowią świetny dodatek do farb akwarelowych. Zachęcamy do ich wypróbowania, szczególnie wielbicieli techniki akwarelowej i nie tylko!