Malujemy Totoro temperą!

Dzisiejszy post będzie tutorialem, w którym chcemy przybliżyć Wam nie tylko technikę farb temperowych, ale również wspaniały film animowany "Mój sąsiad Totoro". Pomożemy także w odtworzeniu ulubionej postaci - samego Totoro! 
Do pracy będziemy potrzebować zestawu farb temperowych liczącego 10 kolorów, pędzelków o różnej grubości, ołówka a także odpowiedniego papieru. Polecamy Pop Acrylic ponieważ ma dużą gramaturę i nie będzie się wyginał podczas malowania.

 




Następnie przechodzimy do malowania. Tempery to farby wodorozcieńczalne, dlatego do rozrabiania farb użyjemy wody. Zaczynamy od kolorowania nieba. Cieniujemy od jasnego ( lewa strona ) do ciemnego koloru ( prawa strona ). Używamy do tego bieli zmieszanej z błękitem kobaltowym, następnie przechodzimy do samego kobaltu, aż w końcu kończymy na ultramarynie.




 

 

Następnie gdy położona farba wyschnie nakładamy biel i malujemy chmury. Należy robić to ostrożnie, aby nie ściągnąć farby z poprzedniej warstwy. W celu uzyskania wyrazistej bieli, farbę można nałożyć w większej ilości. W ten sposób otrzymamy również delikatną fakturę chmur.




 

Następnie malujemy trawę, pociągając pędzlem od dołu do góry. Najlepiej użyć do tego cienkiego pędzla. Dzięki temu pojedyncze linie będą odtwarzać źdźbła trawy. Różnicujemy kolorystykę i mieszamy jasną zieleń z żółtym, jak również jasną zieleń z ciemną. Aby rozjaśnić kolory dodajemy bieli, aby nieco je przybrudzić można dodać brązu.

Następnie malujemy drobne plamki w postaci listków i dodajemy żółte oraz białe kwiaty, w podobny sposób.





Mając przygotowane tło rozpoczynamy malowanie postaci. Futerko Totoro jest w kolorze beżowo szarym. Zaczynamy od elementów szarości. Mieszamy biel z odrobiną czerni i dodajemy odrobinę jasnej zieleni, jako że szarość wpada w zielonkawy odcień. Pozostawiamy do wyschnięcia i zajmujemy się parasolem.





Parasol malujemy w całości granatowym kolorem. Czekamy aż wyschnie i nakładamy cienie za pomocą czarnego koloru. Następnie malujemy listek na głowie.



 

Gdy pierwsza warstwa szarego futerka wyschnie, nakładamy drugą w postaci ciemnej szarości. Za jej pomocą zaznaczmy cienie, pamiętając że w mandze i anime charakterystyczny jest mocny kontrast między elementami jasnymi i ciemnymi.





Kończymy parasolkę. Aby wykonać idealnie prosty uchwyt, naklejamy taśmę papierową z dwóch stron, a następnie środek malujemy w jasnoszarym kolorze. Czekamy aż farba dokładnie wyschnie i odklejamy delikatnie taśmę.




Jeśli zmieszamy odrobinę brązu z dużą ilością bieli i odrobiną żółtego uzyskami beżowy odcień, który idealnie nadaje się do wypełnienia brzuszka Totoro. Malując pamiętamy o tym, aby wyrównać granice wcześniej namalowanych, szarych plamek.




Aby wykończyć postać malujemy oczy oraz nosek wystający spod liścia, pazurki i inne detale postaci.




Teraz chwytamy za cienkopis, bądź flamaster w kolorze czarnym i rysujemy kontury postaci.





W ten sposób zakończyliśmy pracę. Warto zabezpieczyć ją fiksatywą, a następnie można śmiało powiesić na ścianie. 



 

Na naszym kanale YouTube znajdziecie timelapse, który pomoże w wizualizacji pracy. 

Zobacz pozostałe wpisy