„Na świecie jest wystarczająco dużo brzydoty” • Janet Pulcho

Malowanie akwarelą jest szybsze niż np. praca z grafitem. Jednak niektórzy artyści spędzają tygodnie malując tym medium. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam artystkę Janet Pulcho, która jest mistrzynią akwarelowych obrazów kwiatowych w dużym formacie i która dzieli się swoją twórczością na swoim koncie na Instagramie. Tysiące entuzjastów akwareli, zainspirowało się jej wspaniałymi dziełami sztuki.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 Witaj Janet! Zacznijmy od początku. Jak długo zajmujesz się sztukami pięknymi?

 

Zajmuję się sztukami pięknymi od około ośmiu lat. Teraz mogę powiedzieć, że to

ważna część mojego życia.

 

Czy nadal pamiętasz moment, w którym po raz pierwszy zapoznałaś się z techniką akwareli?

 

Nie pamiętam pierwszego razu, ale to musiało być w dzieciństwie. Przez dwa lata studiów, na akademii, malowałam głównie olejem i rysowałam ołówkami grafitowymi, ale zawsze wyobrażałam sobie, jak maluję akwarelą wszystkie te piękne krajobrazy i martwe natury.... Potem zaczęłam faktycznie malować akwarelą mniej więcej 10 lat temu.
 

Jesteś samoukiem lub uczęszczałaś na kursy akwareli?

 

O tak, myślę, że nauka jest naprawdę potrzebna. Kiedy uczyłam się w liceum i przygotowywałam się do wejścia na uniwersytet, brałam prywatne lekcje od bardzo fajnego artysty akwarelisty, który ukończył Akademię Sztuk Pięknych Repin. Był pierwszą osobą, która pomogła mi rozwinąć moje zainteresowania w tej technice.

 

Na początku było bardzo ciężko, to on  przeszkolił mnie jak malować akwarelą. Wyjaśnił mi wszystkie rzeczy, które pomogły mi dalej rozwijać moje umiejętności. Studiowanie w akademii było dla mnie wielkim przeżyciem, ponieważ studiowałam na wydziale Sztuk Pięknych. Zajęło mi to pięć i pół roku i ukończyłam studia z tytułem magistra. Przez cały okres studiów zajmowałam się głównie malarstwem w stylu akademickim. Dopiero na czwartym roku studiów odkryłam ilustrację botaniczną, która przemieniła się w moje ogromne obrazy kwiatowe.    


 

Ludzie często używają akwareli do tworzenia raczej mniejszych obrazów, ale ty robisz odwrotnie. Jaka jest największa praca, którą stworzyłaś?

 

Największy miał wymiary 125 cm x 150 cm. Zawsze pracuję z dużymi rozmiarami, ale ten był największy.

 

Wow, niesamowite. Jak długo trwa cały proces, aby ukończyć jedną sztukę?

 

Zwykle zajmuje mi to dwa tygodnie. W przypadku małego obrazu może to zająć około kilku dni. Nie potrafię powiedzieć, ile to trwa. Kiedy pracujesz z akwarelą, musisz pracować naprawdę szybko, ponieważ gdy papier jest mokry, musisz pokolorować wszystkie ważne elementy.
 

Kto jest twoim ulubionym artystą i co najbardziej w nim podziwiasz?

 

Nie mogę wymienić tylko jednej osoby, ale bardzo lubię francuskich impresjonistów i niektórych współczesnych artystów.

 

Najczęściej malujesz kwiaty, dlaczego tak jest?

 

Lubię kwiaty za ich estetykę. Na świecie jest wystarczająco dużo brzydoty i wierzę, że moje obrazy mogą wnieść coś pięknego i inspirującego do życia innych ludzi. Uwielbiam też malować portrety akwarelą, ale robię to naprawdę rzadko.    


 

Czy kiedykolwiek próbowałaś namalować abstrakcyjną kompozycję, czy po prostu nie jest to Twoja dziedzina?

 

Kiedyś tworzyłam abstrakcje na studiach, ale zdałam sobie sprawę, że bardziej lubię sztukę półabstrakcyjną i piękną.

 

Jakie produkty z linii Koh-i-noor poleciłabyś innym artystom?

 

Mogę polecić moje ulubione ołówki do rysunku akademickiego i kredki akwarelowe do szkiców w mojej pracowni.

 

Brzmi świetnie! Dziękuję za miły wywiad, Janet! 

Zobacz pozostałe wpisy