Rysujemy krajobraz pastelami!

Suche pastele były jedną z ulubionych technik artystycznych okresu rokoko, czy impresjonizmu. Jednak ich popularność wśród artystów utrzymuje się do dziś.

Brytyjska artystka Bridget Derc, ze wszystkich technik najbardziej poświęca się pastelom suchym, dzięki czemu możemy podziwiać piękne dzieła inspirowane brytyjskim krajobrazem. Poprosiliśmy Bridget aby przygotowała dla nas tutorial, jak wykonać taki pejzaż krok po kroku, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w wyzwaniu!




 

W asortymencie marki Koh-i-noor Hardtmuth znajdziecie pastele suche w wielu odcieniach i zestawach, jednak do rysowania przyrody zalecamy zestaw do Krajobrazu. Zestawy opracowaliśmy, podobnie jak Fixative Art, we współpracy z wybitnym czeskim artystą Michałem Janowskim.
Ważne jest również, aby wybrać odpowiednią powierzchnię do rysowania. Do pasteli polecamy bloki artystyczne Pop Pastel, które zostały stworzone pod technikę pasteli. Do tworzenia drobnych szczegółów polecamy pastele suche w drewnianych oprawkach, które są świetnymi pomocnikami podczas tworzenia pastelami suchymi.



  


 

Podstawą dobrego rysunku jest kompozycja. Dlatego warto naszkicować go ołówkiem bądź wybranym, delikatnym kolorem pasteli. Podczas rysowania pejzażu dzielimy kompozycję na trzy plany. Pierwszy plan to elementy znajdujące się najbliżej, drugi plan to te elementy, które znajdują się od widza w średniej odległości i wreszcie plan trzeci to drzewa w tle, umieszczone najdalej od widza.




 

Następnie sięgamy po kilka podstawowych kolorów występujących w wybranym temacie i w sposób ogólny obrazujemy poszczególne obiekty i obszary.




 

W kolejnym kroku tworzymy głębię, używając ciemnych i jasnych odcieni. Pamiętamy o podziale na trzy plany i zwracamy uwagę na to, gdzie światło pada na scenerię.

 



 

Kiedy obraz otrzyma efekt przestrzenny, można przystąpić do tworzenia szczegółów, takich jak liście, kwiaty itp. Przy każdym kolejnym etapie pracy używamy coraz więcej kolorów, dzięki czemu obraz będzie bardziej realny i bogaty kolorystycznie. Skupiamy się również coraz bardziej na detalach.




 

Ostatnim etapem jest utrwalanie pracy za pomocą fiksatywy. W tym celu polecamy naszą Fixative Art, która została stworzona tak, aby ułatwić proces utrwalania bez uszkodzenia delikatnego pastelowego pyłu.



 

Zobacz pozostałe wpisy