Spróbuj malować akwarelą!

Wielu z nas patrzy na akwarele poprzez pryzmat zajęć w szkole podstawowej. Jednak za pomocą farb akwarelowych można stworzyć piękną pracę, jeśli się wie, jak z nich korzystać.

Najpierw przygotuj akwarele, pędzle, kubek na wodę i papier o dużej gramaturze, najlepiej Art Aquarell 300g/m2 lub art Watercolor, które nie wypaczają się po kontakcie z wodą. Aby poznać kolorystykę akwareli, utwórz próbki kolorów na osobnej kartce papieru. Spróbuj mieszać różne odcienie ze sobą i kontrolować intensywność uzyskanych barw, dodając więcej lub mniej wody. 
 Wybierz dowolny motyw, w naszym przypadku wybraliśmy scenerię krajobrazu. Narysuj szkic tuszem lub markerem wodoodpornym. Następnie boki kartki obklej taśmą, aby po skończonej pracy stworzyć regularną ramkę wokół obrazu.

 

Mając gotowy szkic nadszedł czas na pomalowanie poszczególnych obszarów. Możesz kontrolować intensywność koloru, rozcieńczając pigment wodą. Idealnie jest mieć pod ręką co najmniej 2 pędzle, jeden do dużych powierzchni, a drugi do detali. Wskazane jest mieszanie ze sobą barw, należy jednak uważać aby nie tworzyć zabrudzonych odcieni. W tym celu pędzel należy regularnie czyścić w szklance wody i osuszać szmatką.

Akwarelę nakładamy warstwami, zaczynając od większych powierzchni i przechodząc do bardziej precyzyjnych detali. Kolory nakładamy od najjaśniejszych tonacji, a następnie przechodzimy do ciemnych.  Akwarelą można malować na sucho lub na uprzednio zmoczone miejsca, co zapewni płynne przejścia i przyjemną dyspersję kolorów.

 

Na koniec pozostaw obraz do wyschnięcia i ostrożnie usuń taśmę. Możesz również udostępniać nam swoje akwarelowe dzieła w sieciach społecznościowych! Będziemy czekać na nie z niecierpliwością!
 

Zobacz pozostałe wpisy