„Staram się unikać naśladowania w sztuce” • Eliška Kulíková

W jej obrazach bardzo łatwo się zakochać. Zrobiła to cała nasza redakcja i mamy nadzieję, że Wam również przypadną do gustu. Zapraszamy na wywiad z autorką. 




 

Jak zaczęła się Twoja artystyczna historia? Malujesz od dzieciństwa?
 

Tak, maluję od wczesnego dzieciństwa. Uczęszczałam do Podstawowej Szkoły Artystycznej i praktycznie nic innego nie robiłam. Podczas gdy moi rówieśnicy dobrze się bawili, ja spędzałam czas w domu i malowałam. Z biegiem czasu hobby stało się nieodłączną częścią mojego życia.


 

A więc była to miłość od pierwszego wejrzenia. Czy pamiętasz moment, w którym postanowiłaś poświęcić się sztuce?
 

Nie pamiętam dokładnie momentu, w którym zdecydowałam, że chcę zostać artystką. Jakoś wiedziałam o tym, od dzieciństwa. Pamiętam jednak, że już w szóstej klasie wiedziałam, że chcę uczęszczać do Liceum Plastycznego. W tym momencie praktycznie zdecydowałam, jaki kierunek w życiu obrać. Nigdy nie wątpiłam w swoją decyzję, zawsze wiedziałam, co chcę robić w życiu.


 

Czy ukończyłeś jakąś zawodową edukację artystyczną?
 

Uczęszczałam do Liceum Plastycznego i studiowałam malarstwo. Uczestniczyłam też w wielu kursach rysunku, rzeźby itp., ale zawsze bardziej zajmowałam się praktyką niż teorią.




 

A kto najbardziej wspiera Cię w Twojej karierze artystycznej?

Najbliżsi, mój partner i moi rodzice. Trudno byłoby mi ukończyć Podstawową Szkołę Plastyczną bez mojego ojca, który zawsze mnie wspierał. I oczywiście nie mogę zapomnieć o moich zwolennikach i fanach, którzy bardzo mnie motywują i bez nich nie byłabym tam, gdzie jestem.



 

Jakie są twoje ulubione techniki artystyczne?

Malarstwo olejne to moja wielka miłość. Jest wiele sposobów pracy z tą techniką i uważam, że jej struktura kolorystyczna jest niezwykła. Praca z olejami wydaje się trochę poetycka. Kolory idealnie się łączą, a olej pozwala mi pracować w sposób, który nie zadziałałby innymi technikami. Prace malarskie zajmują sporo czasu, czasem nawet miesiące, a ja lubię bawić się detalami. Ponieważ olej schnie bardzo wolno, jestem w stanie wielokrotnie ingerować w jedno miejsce, co jest niemożliwe przy malowaniu np. akwarelą.

Uczę się również pracy z malarstwem cyfrowym, gdzie doceniam jego niewymagające przygotowanie. Kiedy nie mam nastroju na przygotowania i sprzątanie, wybieram tablet. Chociaż moją podstawową techniką jest malarstwo olejne, lubię techniki tradycyjne. Od dawna unikałam technik nowoczesnych, ale w końcu zrozumiałam, że posiadają one swoje zalety i teraz przez to nawet polubiłam malarstwo cyfrowe.




  


 

Niezależnie od wybranej techniki, rezultaty są zawsze godne podziwu. Czy masz ulubionego artystę, bądź wzór do naśladowania ?

Staram się unikać naśladowania. Mogłyby wpłynąć na moją pracę bardziej niż bym chciała, a moje obrazy nie byłyby autentyczne. Ale mam wielu ulubionych artystów, czy to historycznych, czy współczesnych. Między innymi Egon Schiele, Alfons Mucha i Jiří Trnka. Obecni artyści, których lubię, to na przykład Shana Van Maurik, Ruth Speer, Satine Zillah i Katastrofé.



 

A gdybyś miała wybrać jeden obraz dowolnego artysty, który by to był?

Obawiam się, że nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Mam kilka ulubionych obrazów, ale nie sposób wymienić tylko jednego.




 

Dobrze, wróćmy do ciebie. Ile czasu w tygodniu spędzasz nad swoim dziełem?

To zależy. Czasem potrzebuję więcej czasu na administrację, e-maile czy zamówienia w sklepie, a czasem jest więcej czasu na tworzenie. Staram się tworzyć na co dzień, nawet jeśli to mają być małe bazgroły w szkicowniku.



 

Więc ogólnie rzecz biorąc, sztuka jest dla Ciebie pracą na pełen etat? Czy zarabianie na życie w tej sytuacji jest trudne?

Myślę, że nie mogę ogólnie odpowiedzieć na to pytanie. Mogę powiedzieć tylko z mojego punktu widzenia. Z pewnością jest to wymagające w niektórych sytuacjach i może nie być odpowiednie dla wszystkich. Ale to nie jest niemożliwe.



 

Gdzie najbardziej szukasz inspiracji?

Nie szukam jej, musi do mnie przyjść sama. Nie mam wpływu na to, kiedy i jak to się stanie, chodzi o przypadkowe pomysły. Po prostu zwracam uwagę na otoczenie, zwracam uwagę na struktury, kształty i kolory. Lubię chodzić na wystawy, przeglądać ilustracje w książkach i oglądać bajki. Nieoczekiwanie i przypadkowo znajduję inspirację. Gdybym szukała tego celowo, nic dobrego z tego by nie wynikło. Aby stworzyć mojego pierwszego elfa, zainspirowała mnie ilustracja przedstawiająca człowieka-owcę w książce „Dziwna biblioteka” Murakamiego. Zmieniło to kierunek mojego tworzenia. Nadal maluję elfy i wróżki, a przede wszystkim różne motywy przyrodnicze.




 

Czy masz jakieś ulubione produkty z Koh-I-Noor?

Zdecydowanie ołówki, węgiel i inne narzędzia do rysowania. Dużo używam miękkich ołówków, najlepiej 4-8B. Lubię też akryle, ale inne materiały, których zwykle używam, pochodzą od różnych marek.



 

Podsumowując, czy powiesz nam, co planujesz na rok 2022?

Ponieważ Covid pokrzyżował już wiele moich planów, nie robiłam żadnych nowych na ten rok. Chcę pracować nad swoimi projektami i malować. Poczekam z planami wystaw i dam się zaskoczyć, co przyniesie.



 

Trzymamy kciuki, Eliška. Dziękuję Ci!



Zobacz pozostałe wpisy