Wiosenne dekorowanie doniczek

Wraz z wiosną przychodzi czas na sadzenie lub przesadzanie roślin. Postanowiliśmy nieco ożywić tę coroczną działalność i przystąpić do malowania glinianych doniczek. W ten sposób spędzimy miło i kreatywnie czas jednocześnie tworząc ładną ozdobę naszego domu, którą docenią nawet rośliny! 

Do wykonania malowanych doniczek potrzebujemy ołówka grafitowego, farb akrylowych, większego płaskiego pędzla, mniejszego okrągłego pędzla, drewnianej palety, kubka z wodą, glinianych doniczek i fiksatywy Creative KOH-I-NOOR. 

Przygotujmy wszystkie przybory, sprawdźmy czy powierzchnia doniczki jest czysta i zabierzmy się do pracy!

Na palecie mieszamy farby, szczególnie kolory, które wybraliśmy do pomalowania. W naszym przypadku okazał się to jasny zielony, biały oraz brązowy. Dodatkowo należy rozrobić kolor podstawowy, którym pokryjemy całą doniczkę. Tym kolorem jest dla nas kolor kremowy. Odpowiednie dobranie koloru oraz wzoru jest kwestią indywidualną. Za pomocą płaskiego pędzla malujemy całą doniczkę wybranym kolorem farby akrylowej i pozostawiamy do wyschnięcia. W razie potrzeby można, a nawet trzeba zrobić więcej warstw jeśli jedna warstwa nie zakryje oryginalnego odcienia doniczki.zdjecia doniczki6.jpg  Gdy farba wyschnie rysujemy ołówkiem grafitowym wybrany wzór. Zdecydowaliśmy się na kilka organicznych kształtów, które losowo umieściliśmy na całej doniczce i pokolorowaliśmy w kolorze białym, brązowym i jasnozielonym. Ponownie pozwalamy farbom wyschnąć.  Następnie grafitowym ołówkiem szkicujemy gałązki z liśćmi na poszczególnych kształtach. Kontury jednej rośliny zaznaczamy czarną farbą, za pomocą małego okrągłego pędzla i kolorujemy niektóre liście. To samo robimy z kolorowaniem drugiej rośliny, jednak tutaj zamiast czerni używamy bieli. 

Po całkowitym wyschnięciu doniczki utrwalamy ją fiksatywą przeznaczoną do rękodzieła, fiksatywą Creative, która ochroni farbę akrylową przed potencjalnym zabrudzeniem i wodą. Można także użyć werniksu do akryli KOH-I-NOOR.
 

Teraz możemy umieścić zioła lub inne wiosenne rośliny do pokolorowanych doniczek. Warto pochwalić się swoimi dziełami na przykład na Instagramie, gdzie wystarczy oznaczyć jeden z naszych profili. Miłego tworzenia!

Zobacz pozostałe wpisy