Zakochaj się w farbach akrylowych!

Farby akrylowe są stosunkowo młodym medium artystycznych. Mimo to stały się w krótkim czasie jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych technik, nie tylko w szkołach, ale także wśród artystów. Malowanie farbami akrylowymi urzekło artystów głównie dzięki świetnym właściwościom kolorystycznym, szybkiej realizacji dzieła przy jednoczesnym zachowaniu świetnych efektów.

Farby akrylowe na bazie żywicy poliakrylowej posiadają konsystencję płynną i są rozpuszczalne w wodzie. Jednak po wyschnięciu stają się trwałe i wodoodporne. Na powierzchni obrazu tworzy się specjalny film, który jest elastyczny, niełamliwy, odporny na starzenie i wpływy zewnętrzne.
 

 

Czy wiedziałeś...


 

- Farby akrylowe to młode medium artystyczne, używane dopiero od drugiej połowy XX wieku.

- Specyficzne właściwości wszystkich farb akrylowych KOH-I-NOOR HARDTMUTH to wysoka zawartość pigmentu, światłotrwałość koloru i odporność na starzenie.

- Zaletą farb akrylowych jest bardzo dobre krycie oraz krótki czas schnięcia.

- KOH-I-NOOR HARDTMUTH oferuje 34 różne odcienie farb akrylowych najwyższej jakości.3.jpg    Ta technika ma również ogromną zaletę i duże możliwości w zastosowaniu na różnych powierzchniach. Można nimi malować nie tylko na papierze tekturowym, ale także na drewnie, płycie pilśniowej, czy innych powierzchniach, między innymi również na oferowanych przez nas płótnach.

Ważne jest jednak dokładne przygotowanie powierzchni. Nie należy zapominać o zagruntowaniu płótna, co zapobiegnie nadmiernemu przyklejaniu się farby do powierzchni i zmianie jej właściwości kolorystycznych. W tym celu warto użyć np. podkładów olejnych, akrylowych i lateksowych. Jeśli masz zamiar zająć się bardziej trójwymiarową pracą, możesz użyć akrylowej pasty strukturalnej, która po wyschnięciu tworzy gładką, matową i wodoodporną powierzchnię. Po stworzeniu idealnej bazy nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął tworzyć.
Ponieważ rozwój farb akrylowych stale posuwa się do przodu, w naszej ofercie oprócz 34 różnych odcieni znajdziesz również farby o specyficznych właściwościach, które pomogą Ci uczynić z prostego malowania arcydzieło. Możemy nawet zaproponować kolory takie jak złoty, srebrny czy miedziany. Można także wzbogacić efekt z pomocą perłowego medium, które po prostu mieszasz z farbami na palecie. Standardowo dostępne są farby akrylowe w zestawach, jak również i na sztuki. W tubkach lub butelkach 500 ml.     


Poza farbami warto także skupić się na doborze odpowiedniego pędzla i palety do mieszania kolorów. Do malowania farbami akrylowymi polecamy pędzle z włosiem naturalnym, grubym włosiem, bądź z włosiem syntetycznym. Kształt i rozmiar używanych pędzli zależy głównie od wymiarów powierzchni i ilości farby, którą zamierzamy nałożyć. Płaskie pędzle są bardziej odpowiednie do malowania większych powierzchni i pasmowatych pociągnięć, a okrągłe można wybrać do cieńszych linii i mniejszych motywów. Jeśli chodzi o paletę, możesz wybierać między dużymi i małymi paletami, które są wykonane z drewna. 

Akrylowych inspiracji można poszukać na portalach społecznościowych, gdzie znajdują się na przykład profile chorwackiej artystki Jasminy Krajačić, czy malarza abstrakcyjnego Alexa Kuzniecowa z Białorusi.    

Alex Kuznietzov

 


Można także prześledzić artystyczną podróż młodej, początkującej malarki Eliški Marie Kozlíkovej, która tworzy surrealistyczne obrazy farbami akrylowymi. Jeśli lubisz eksperymentować, zachęcamy do odwiedzenia kanału Mii Paintings na YouTube.
Mamy ogromną nadzieję, że dzisiejsza notatka zachęciła wszystkich naszych czytelników do wypróbowania nie tylko tej techniki, ale również naszych farb. Życzymy powodzenia!Eliška Marie Kozlíková

 

Zobacz pozostałe wpisy