Klára Sýkorová niemal całe życie zajmowała się sztuką piękną. Sztuka jest dla niej hobby, dzięki któremu spełnia się także w dorosłym życiu, co widać wyraźnie w tworzonych przez nią obrazach.
Mamy nadzieję, że malarstwo Kláry zainspiruje i zachęci do zgłębiania tajników malarstwa akrylowego. Aby to ułatwić, prezentujemy dzisiaj tutorial, krok po kroku, jak malować akrylami.
Na początek należy zaopatrzyć się w podobrazie o wymiarach 50 cm x 70 cm i umieścić na sztaludze. Następnie przygotowujemy pędzle, szpatułki, drewnianą paletę, farby akrylowe, filiżankę wody, pastele suche oraz szmatkę. Warto także zaopatrzyć się w nakrycie wierzchnie, które można pobrudzić bez wyrzutów sumienia. W kolejnym kroku wybieramy wzór, według którego będziemy malować. W naszym przypadku jest to zdjęcie Japonki w białym kimonie z wzorem liści bambusa.
W następnym kroku planujemy kompozycję obrazu za pomocą płaskiego pędzla i jasnych kolorów, a następnie zaczynamy obraz od tła. W całym procesie malowania pamiętamy, aby pomalować również boki płótna, ponieważ nie wygląda dobrze, gdy są pozostawione jako surowe, białe. Następnie pozwalamy pierwszej warstwie obrazu całkowicie wyschnąć.
Podczas malowania kolejnej warstwy nakładamy farby za pomocą szpatułki. Tło będzie nieco ciemniejsze, dzięki czemu biały strój Japonki będzie się wyróżniał po zakończeniu.
Po wyschnięciu drugiej warstwy, przystępujemy do malowania głównego motywu. W tym przypadku można zastosować nowoczesne technologie lub klasyczne przenoszenie z siatką, tak jak robili to wielcy mistrzowie w renesansie. Idealną techniką do wstępnego rysowania linii są suche pastele, które można łatwo usunąć w razie popełnienia błędu, np. wilgotną ściereczką.
Malowanie rozpoczynamy od twarzy, a następnie włosów. Chociaż włosy Japonki na pierwszy rzut oka mogą być czarne, nie używamy jeszcze czarnego koloru. W pierwszej kolejności używamy ciemnych odcieni brązu, a na końcu przyciemniamy obraz czernią. Dzięki temu portret będzie wyglądał bardziej realistycznie.
Teraz przejdźmy do ubrań, na których najpierw podkreślamy światła i cienie. Przy podkreślaniu cieni używamy ciemniejszych odcieni, nawet jeśli ubrania są białe. Następnie nakładamy jasne barwy tworząc więcej warstw, dzięki czemu ciemne odcienie zleją się z jasnymi, podkreślając w ten sposób trójwymiarowy charakter tkaniny.
Teraz wracamy do malowania twarzy, tym razem tworząc więcej szczegółów. Do tego działania przygotowujemy cieńsze pędzle. Dzięki nim zmniejszymy intensywność zbyt ciemnych partii oraz zaznaczymy więcej detali. Pracujemy farbami jak najmniej rozcieńczonymi wodą, aby uzyskać intensywny ślad i dobre krycie na podobraziu.
Ten konkretny obraz jest częścią serii obrazów. Dlatego w tle tworzymy motyw abstrakcyjny, który połączy się z pozostałymi obrazami.
Na koniec podkreślamy światła na obrazie bielą i akcentujemy inne drobne szczegóły, które ożywiają obraz.
Po zakończeniu malowania zabezpieczamy cały obraz werniksem. Oprócz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, werniks podkreśla kolory i chroni przed działaniem światła.
Podobał się Wam ten poradnik dotyczący malowania ? Nie zapomnijcie śledzić jego autorki, Kláry Sýkorovej na Instagramie, gdzie znajdziecie wiele pięknych dzieł sztuki i inspirujących tematów, których warto spróbować!